İmar Affı: Kimler Ne Zaman Başvuracak | Tasarımimarlık

İmar Affı: Kimler Ne Zaman Başvuracak

İmar Affı Hakkında Geniş Bilgi

imar affi 300x136 - İmar Affı: Kimler Ne Zaman BaşvuracakErken seçime 63 gün kala Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından müjdesi verilen, vatandaşların sorun yaşadığı imar ve iskan problemlerinin çözümü için imar affı geleceği açıklaması ülke kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Bakan Mehmet Özhaseki, vatandaşın cüzi bir miktar karşılığında yaşadığı imara aykırılıklar ve işgaller gibi problemlerinin çözülerek kavganın sona erdirileceğini belirtti. Bir diğer adı ile imar barışı olan bu af ile ilgili detayları 13 milyon konut sahibi merakla beklemektedir.

Halk arasında imar affı olarak bilinen İmar Barışı Kanunu ile vatandaşların yaşadığı mağduriyeti gidermeyi ve devletle vatandaşı barıştırmayı amaçlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu kanun kapsamında elde edilecek gelirleri, 7 milyon riskli yapının kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesinde kullanmayı düşünmektedir.

İmar Affı Neleri Kapsamaktadır?

Bakanın açıklamasının ardından milyonlarca vatandaş imar affı neleri kapsıyor sorusuna cevap bularak kendi problemleri için bir umut ışığı beklemektedir. Bakan Mehmet Özhaseki’ye göre Türkiye’de yer alan toplam 26 milyonun konutun yüzde 60’ı problemli. Bu problemlerin çözümünün imar affı kanunu 2018 yılında gerçekleştirileceği düşünülürken, hangi konularda af geleceği ise netliğe kavuştu. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış, ruhsatsız veya ruhsatlı ancak proje eklerine aykırı olan tüm yapılar kanun kapsamına alınmıştır. Depreme dayanıksız binalar kanun kapsamı dışarısında bırakılmaktadır.

İmar Barışı İçin Gerekli Evraklar

İmar Barışı Ön Başvuru Formu

SORU CEVAPLARLA İMAR BARIŞI

İmar Affı Kanunu Vatandaşların Elde Edileceği Kazanımlar

İmar affının faydaları şüphesiz en çok vatandaşlara hitap etmektedir.

* İmar affı ile iskanı olmayan dairelerin elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri gerçekleştirilebilecektir.

* Yıkım cezaları kaldırılacaktır.

* Tahsil edilemeyen idari para cezaları kaldırılacaktır.

* Yapı ruhsatı alınıp iskanı alınmayan binaların kat mülkiyeti tapusu alınabilecektir.

* Binaların devletle olan sorunları ortadan kalkacağı için bankalar kredi kullandırabilecektir.

İmar Affı Kanunu Çıkarıldı Mı?

İmar barışı kanunu TBMM’de onaylanarak imar affı çıktı mı sorusuna cevap arayanların yüreğine su serpti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uygulama yönetmeliği için usul ve esaslar oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapmakta olup, yaklaşık 1 hafta içerisinde hazırlığını sonuçlandırılması beklenmektedir. Son güncellenen haberlerde 8 Haziran günü müracaatların başlayacağı duyuruldu.

İmar Affı Başvurusu Detayları Netlik Kazanmaya Başladı

İmar barışı kanunun 24 Haziran seçimlerinden önce yetiştirmek için hummalı bir çalışma içerisinde giren T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da kanun ile ilgili detaylar netlik kazanmaya başladı. Öncelikle imar affı başvurusu konusunda yönetmelikle ilk adımı atmaya hazırlanan bakanlık, vatandaşların ilk adımı atabilmesi için kayıt formu hazırlıyor. İmar barışı kanunundan faydalanmak isteyen vatandaşlar Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu adıyla yayınlanacak başvuru formu ile müracaatta bulunacaklar. Başvurular için E-Devlet üzerinden bireysel başvuru gerçekleştirilebileceği gibi bakanlıkça lisans verilen kuruluşlar aracılığı ile başvurular gerçekleştirilebilecek.

TasarıMimarlık İmar Affı Başvurularınızda Yanınızda

Mimarlık sektöründe yerini almış Tasarı Mimarlık, uygulama projeleri ve ruhsat projeleri hazırlamanın yanında kentsel dönüşüm alanlarında da faaliyet göstermektedir. Verdiği hizmetlerle edindiği tecrübeleri İmar Affı Kanunu başvuru konusunda değerlendirmeyi düşünen Tasarı Mimarlık, Bakanlıkça lisanslı kuruluşlar arasında yer almaktadır. İmar barışı kanunundan en çok yararlanacak il şüphesiz İstanbul’dur. Sadece Üsküdar ilçesinde 208 bin adet ruhsatsız yapı stoku bulunduğu bilinmektedir. Tasarı Mimarlık olarak öncelikle Bağcılar, Küçükçekmece, Altınşehir, Başakşehir, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bahçelievler başta olmak üzere tüm İstanbul ilçelerinde hizmet vermeyi amaçlamaktayız. Bakanlıkça sunulan ve bir daha gelmeyecek bu fırsattan yararlanabilmek doğru başvuru gereklidir ve doğru başvurular ancak Tasarı Mimarlık tarafından gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemleri için bizimle iletişime geçebilir, aklınıza takılan tüm konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

İmar Affı Kapsamında Bağcılar’a Yönelik Tasarı Mimarlık Hizmetleri

Bağcılar’da yer alan ve sayısı yüzbinleri bulan ruhsatsız yapı sahipleri, imar barışı kanunundan faydalanmak için bizimle irtibata geçebilirler. Tasarı Mimarlık olarak Bağcılar’da bulunan müşterilerimizin mağduriyetlerini yasa kapsamında izin verilen sınırlar çerçevesinde giderebilmekteyiz. İmar barışı kanunu kapsamında Bakanlıkça tahsil edilecek ücretler yapı metrekaresi ile orantılı olacağı için alınacak röleveler ve gerçekleştirilen kroki çizimleri tarafımızca sıfır hata ile gerçekleştirilmekte, müşterilerimiz başvuru sırasında mevcut halinden fazla çıkan bina oturum alanları yüzünden fazla ücret ödemek zorunda kalmamaktadır.

İmar Affı Kapsamında Küçükçekmece’ye Yönelik Tasarı Mimarlık Hizmetleri

Yasa kapsamınca yapı ruhsatı için Küçükçekmece metrekare rayiç bedeli ile bina metrekare çarpımının yüzde 3’ünün ve kat mülkiyeti tapusu için bu miktarın iki katının ödenmesi gerekmektedir. E-Devlet üzerinden İmar Affı kapsamında başvuruda bulunan kişilerin yaşayacağı en büyük problem, bina metrekaresinin yanlış hesaplanması yüzünden ödeyecekleri fazla miktarlarda ücretler olacaktır. Tasarı Mimarlık için ödeyecekleri cüzi miktar ödemeden kaçarken karşılığında birkaç misli fazlası bedel ödemek ve buna karşın tüm başvuru işlemleri için tek başlarına uğraşmak zorunda kalmaktadırlar. Küçük hesaplar size büyük zararlar verir. TasarıMimarlık ile iletişime geçerek tüm işlemlerin sorunsuz bir şekilde halledilmesini kenardan seyredersiniz. https://www.tasarimimarlik.com.tr

İmar Affı Kapsamında Ataşehir’e Yönelik Tasarı Mimarlık Hizmetleri

İstanbul’un en lüks semtlerinden olan Ataşehir’in rayiç bedelleri de oldukça yüksektir. Bu durum, Ataşehir sakinlerinin imar barışı kanunu kapsamında gerçekleştirecekleri işlemler için daha fazla ücret ödemeleri anlamına gelmektedir. Zaten yeterince yüksek olan ücretler, başvuru tercihinde işlemleri kendisi halletmeye çalışan bina sakinleri için daha da yükselmekte, prosedürlerin tamamlanması bir o kadar imkansız hale gelmektedir. Tasarı Mimarlık hizmetinden en çok yararlanması gereken ilçelerden birisi olan Ataşehir için firmamız, sıfır hata ile röleveler alarak başvuru için daire ile birebir uygunlukta krokiler

hazırlar. Bu hizmetimizin karşılığı müşterimizin sorunsuz bir şekilde ve daha az ücret ödeyerek imar barışı kanunundan yararlanmasıdır.

İmar Affı Kapsamında Başahşehir’e Yönelik Tasarı Mimarlık Hizmetleri

Başakşehir de İstanbul’un en hızlı gelişen ilçeleri arasında yer almakla birlikte bayındırlık rayiç bedelleri en yüksek ilçelerinden bir tanesidir. Başakşehir’de ikamet eden vatandaşların imar barışı kanunu kapsamında gerçekleştirecekleri işlemler için ödeyecekleri ücretler, İstanbul’un pek çok ilçesine göre daha fazla olacaktır. Bu ücretin düşürülmesi için Tasarı Mimarlık ile irtibata geçen Başakşehirlilerin hem işlemleri hızlı bir şekilde hallolacak, hem de ödedikleri ücretler minimum seviyelerde bulunacaktır.

İmar Affı Kapsamında Gaziosmanpaşa’ya Yönelik Tasarı Mimarlık Hizmetleri

Gaziosmanpaşa’da riskli yapıların dönüştürülmesi kapsamında pek çok ruhsatsız bina meydana gelirken, geçmişten gelen işgal ve ruhsatsız binalar da imar barışı kanununda kayıtlı olmayı beklemektedir. Tasarı Mimarlık olarak Gaziosmanpaşa’da bulunan tüm sorunlu bina sahiplerinin devlet ile barıştırılmasına aracılık ediyor, gereken tüm prosedürleri uzman ekiplerimiz aracılığıyla çözerek gerekli başvuruyu yapıyoruz.

İmar Affı Kapsamında Esenler’e Yönelik Tasarı Mimarlık Hizmetleri

Esenler’de 285 bin adet ruhsatsız yapı stokunun bulunduğu konuşulmaktadır. İstanbul’un pek çok ilçesinden fazla olan bu rakam nedeniyle İmar Barışı Kanunu en çok Esenlerlileri mutlu ettiği düşünülmektedir. Tasarı Mimarlık olarak Esenler’in büyük sorunu olan ruhsatsız bina problemini ortadan kaldırarak tüm binaların devlet kayıtlarında yer alması için hizmet vermekteyiz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek aklınıza takılan tüm sorular hakkında ayrıntılı yanıtlar alabilirsiniz.

İmar Affı Kapsamında Bahçelievler’e Yönelik Tasarı Mimarlık Hizmetleri

Üsküdar ve Esenler kadar olmasa da Bahçelievler’in de ruhsatsız binaları kayıtlı olmayı beklemektedir. Tasarı Mimarlık olarak tüm Bahçelievler sakinlerine yönelik bina kayıt hizmeti vermekteyiz. Yapacağımız ayrıntılı ölçümler doğrultusunda oluşturduğumuz rölöveler, kusursuz krokiler, ölçü krokisi elde etmemize yardımcı olacak ve müşterilerimizin cebinden fazladan harç parası çıkmasını önleyecektir.

Rölöve konusunda detaylı bilgi için https://www.tasarimimarlik.com.tr/rolove-almak/

Ölçü Krokisi konusunda bilgi almak için https://www.tasarimimarlik.com.tr/rolove-olcu-krokisi-projesi/

İmar Barışı hakkında detaylı bilgi almak için telefon numaralarımız 0 212 470 86 70

By | 2018-07-06T15:36:03+03:00 Haziran 3rd, 2018|Genel|0 Comments